2022 College World Series: schedule, TV channel, live stream for Ole Miss against Oklahoma in the final

Ole Miss is one win away from a College World Series title. The Rebels will go for the 2022 championship on Sunday night in Game 2 of the College World Series Finals against Oklahoma. Ole Miss won 10-3 on Saturday night, and the Sooners need a victory in Omaha on Sunday to force a win-win third game on Monday night.

The College World Series began last Friday, and of the eight teams to make it this far in college baseball’s endgame, Texas and Stanford — two of the teams who thought they had the inside track to win it all — were the top two schools eliminated. On Tuesday, Notre Dame, which stunned No. 1 seed Tennessee in the super regional, suffered its second CWS loss, this time to Texas A&M, and was therefore eliminated. In the last drink, Arkansas defeated Auburn in their elimination game to bounce the Omaha Tigers. We gained clarity on Wednesday as Oklahoma beat and knocked out Texas A&M to clinch their ticket to the Finals. Arkansas, meanwhile, beat Ole Miss to force a deciding game on Thursday afternoon – a game Ole Miss won by a 2-0 final.

The Sooners and Rebels had two of the three longest chances of winning the championship when the College World Series began. Still, these two will meet for the crown starting Saturday at 7 p.m. ET.

University World Series Schedule

Games on ESPN, ESPN2 and ESPNU can be streamed on fuboTV (Try for free).

Saturday June 25

Sunday June 26

  • Ole Miss vs. Oklahoma (Game 2), 3 p.m. ET, ESPN

Monday, June 27

  • Ole Miss vs. Oklahoma (Game 3, if needed), 7 p.m. ET, ESPN

Thursday June 23

  • Ole Miss 2, Arkansas 0 (Arkansas eliminated)

Wednesday June 22

  • Oklahoma 5, Texas A&M 1 (Texas A&M eliminated)
  • Arkansas 3, Ole Miss 2

Tuesday, June 21

  • Texas A&M 5, Notre Dame 1 (Notre Dame eliminated)
  • Arkansas 11, Auburn 1 (Auburn eliminated)

Monday, June 20

  • Auburn 6, Stanford 2 (Stanford eliminated)
  • Ole Miss 13, Arkansas 5

Sunday June 19

  • Texas A&M 10, Texas 2 (Texas eliminated)
  • Oklahoma 6, Notre Dame 2

Saturday June 18

  • Arkansas 17, Stanford 2
  • Ole Miss 5, Auburn 1

friday june 17

  • Oklahoma 13, Texas A&M 5
  • Notre Dame 7, Texas 3

Full support

And here is a link to the full support from NCAA.comwhich includes region vs. region pairings for super regionals.

Super regional round results

Monday

  • Stanford 10, UConn 5 (advanced from Stanford)
  • Auburn 4, Oregon State 3 (Auburn Advances)

Sunday

  • Arkansas 4, North Carolina 3 (Arkansas Advances)
  • Oklahoma 11, Virginia Tech 2 (Oklahoma advance)
  • Notre Dame 7, Tennessee 3 (Notre Dame advances)
  • Ole Miss 5, Southern Miss 0 (Ole Miss Advance)
  • Texas 11, East Carolina 1 (Advanced Texas)
  • Stanford 8, UConn 2
  • Oregon State 4, Auburn 3

Saturday

  • Arkansas 4, North Carolina 1
  • Virginia Tech 14, Oklahoma 8
  • Texas 9, East Carolina 8
  • Tennessee 12, Notre Dame 4
  • Texas A&M 4, Louisville 3 (Advanced Texas A&M)
  • Ole Miss 10, Southern Miss 0
  • Auburn 7, Oregon State 5
  • UConn 13, Stanford 12

Friday

  • Notre Dame 8, Tennessee 6
  • Oklahoma 5, Virginia Tech 4
  • East Carolina 13, Texas 7
  • Texas A&M 5, Louisville 4

Regional round results

Knoxville Regional

Hosted by National No. 1 seed Tennessee.

Friday, June 3

  • Campbell 15, Georgia Tech 8
  • Tennessee 10, Alabama State 0

Saturday June 4

  • Georgia Tech 13, Alabama State 4 (Alabama State eliminated)
  • Tennessee 12, Campbell 7

Sunday June 5

  • Georgia Tech 16, Campbell 5 (Campbell eliminated)
  • Tennessee 9, Georgia Tech 6 (Tennessee advances, Georgia Tech eliminated)

Regional Auburn

Hosted by National Seed No. 14 Auburn.

Friday, June 3

  • Florida St. 5, UCLA 3
  • Auburn 19, Southeast Louisiana 7

Saturday June 4

  • UCLA 16, Southeastern La. 2 (Southeastern La. eliminated)
  • Auburn 21 Florida Street 7

Sunday June 5

  • UCLA 2, Florida State 1 (Florida State eliminated)
  • Auburn 9, UCLA 0 (Auburn advance, UCLA eliminated)

Blacksburg Regional

Hosted by National No. 4 seed Virginia Tech.

Friday, June 3

  • Colombia 8, Gonzaga 2
  • Virginia Tech 15, Wright State 9

Saturday June 4

  • Gonzaga 11, Wright State 9 (Wright State eliminated)
  • Virginia Tech 24, Colombia 4

Sunday June 5

  • Columbia 15, Gonzaga 6 (Gonzaga eliminated)
  • Virginia Tech 7, Columbia 2 (Virginia Tech advances, Columbia eliminated)

Stillwater Regional

Hosted by Oklahoma State’s National #7 Seed.

Friday, June 3

  • Arkansas 7, Grand Canyon 1
  • Oklahoma State 10, Missouri State 5

Saturday June 4

  • Missouri State 8, Grand Canyon 7 (Grand Canyon eliminated)
  • Arkansas 20, Oklahoma State 12

Sunday June 5

  • Oklahoma State 29, Missouri State 15 (Missouri State eliminated)
  • Oklahoma State 14, Arkansas 10

Monday, June 6

  • Arkansas 7, Oklahoma State 3 (Oklahoma State eliminated)

Greenville Regional

Hosted by national seed No. 8 East Carolina.

Friday, June 3

  • East Carolina 17, Coppin State 1
  • Virginia 7, Coastal Carolina 2

Saturday June 4

  • Coastal Carolina 10, Coppin State 8 (Coppin State eliminated)
  • East Carolina 4, Virginia 2

Sunday June 5

  • Coastal Carolina 7, Virginia 6 (Virginia eliminated)
  • Coastal Carolina 9, Eastern Carolina 1

Monday, June 6

  • East Carolina 13, Coastal Carolina 4 (East Carolina advances, Coastal Carolina eliminated)

Gainesville Regional

Hosted by National No. 13 seed Florida.

Friday, June 3

  • Oklahoma 16, Freedom 3
  • Florida 7, Central Michigan 3

Saturday June 4

  • Central Michigan 3, Liberty 2 (Liberty eliminated)
  • Oklahoma 9, Florida 4

Sunday June 5

  • Florida 6, Central Michigan 5 (Central Michigan eliminated)
  • Florida 7, Oklahoma 2

Monday, June 6

  • Oklahoma 5, Florida 4 (Florida eliminated)

Park Regional College

Hosted by National Seed #15 of Maryland.

Friday, June 3

  • UConn 8, Wake Forest 7
  • Maryland 23, Long Island 2

Saturday June 4

  • Wake Forest 10, Long Island 4 (Long Island eliminated)
  • UConn 10, Maryland 5

Sunday June 5

  • Maryland 10, Wake Forest 5 (Wake Forest eliminated)
  • Maryland 7, UConn 6

Monday, June 6

  • UConn 11, Maryland 8 (Maryland eliminated)

College Station Regional

Hosted by National No. 5 seed Texas A&M.

Friday, June 3

  • Texas A&M 8, Roberts Oral 2
  • Louisiana 7, TCU 6

Saturday June 4

  • TCU 3, Oral Roberts 1 (Oral Roberts eliminated)
  • Texas A&M 9, Louisiana 6

Sunday June 5

  • TCU 6, Louisiana 1 (Louisiana eliminated)
  • Texas A&M 15, TCU 9 (Texas A&M advances, TCU eliminated)

Austin area

Hosted by Texas’ National #9 Seed.

Friday, June 3

  • Texas 11, Air Force 3
  • Louisiana Tech 12, Dallas Baptist 5

Saturday June 4

  • Air Force 5, Dallas Baptist 1 (Dallas Baptist eliminated)
  • Texas 5, Louisiana Tech 2

Sunday June 5

  • Air Force 9, Louisiana Tech 7
  • Texas 10, Air Force 1 (Texas advances, Air Force eliminated)

Chapel Hill Regional

Hosted by National No. 10 seed North Carolina.

Friday, June 3

  • North Carolina 15, Hofstra 4
  • VCU 8, Georgia 1

Saturday June 4

  • Georgia 24, Hofstra 1 (Hofstra eliminated)
  • VCU 4, North Carolina 3

Sunday June 5

  • North Carolina 6, Georgia 5 (Georgia eliminated)
  • North Carolina 19, VCU 8

Monday, June 6

  • North Carolina 7, VCU 3 (VCU eliminated)

Hattiesburg Regional

Hosted by National Seed No. 11 of Southern Mississippi.

Friday, June 3

  • Miss South 2, Army 0
  • LSU 14, Kennesaw State 11

Saturday June 4

  • Kennesaw State 9, Army 8 (Army eliminated)
  • LSU 7, Miss South 6

Sunday June 5

  • Southern Miss 4, Kennesaw State 3 (Kennesaw State eliminated)
  • Miss South 8, LSU 4

Monday, June 6

  • Southern Miss 8, LSU 7 (LSU eliminated)

Louisville Regional

Hosted by National No. 12 seed Louisville.

Friday, June 3

  • Louisville 7, Southeastern State of Missouri 2
  • Michigan 8, Oregon 6

Saturday June 4

  • Oregon 18, Southeastern Missouri State 6 (Southeastern Missouri State eliminated)
  • Michigan 7, Louisville 3

Sunday June 5

  • Louisville 8, Oregon 5 (Oregon eliminated)
  • Louisville 20, Michigan 1

Monday, June 6

  • Louisville 11, Michigan 9 (Louisville advance, Michigan eliminated)

Statesboro area

Hosted by national seed #16 Georgia Southern.

Friday, June 3

  • Notre Dame 3, Texas Tech 2

Saturday June 4

  • South Georgia 8, UNC Greensboro 0
  • Texas Tech 2, UNC Greensboro 0 (UNC Greensboro eliminated)
  • Notre Dame 6, South Georgia 4

Sunday June 5

  • Texas Tech 3, Georgia Southern 1 (Georgia Southern eliminated)
  • Notre Dame 2, Texas Tech 1 (Notre Dame advance, Texas Tech eliminated)

Stanford area

Hosted by National No. 2 seed Stanford.

Friday, June 3

  • Stanford 20, Binghamton 7
  • Texas State 7, UC-Santa Barbara 3

Saturday June 4

  • UC-Santa Barbara 9, Binghamton 4 (Binghamton eliminated)
  • Texas State 5, Stanford 2

Sunday June 5

  • Stanford 8, UC-Santa Barbara 4 (UCSB eliminated)
  • Stanford 8, Texas State 4

Monday, June 6

  • Stanford 4, Texas State 3 (Texas State eliminated)

Corvallis Regional

Hosted by Oregon State’s National #3 Seed.

Friday, June 3

  • Oregon State 5, New Mexico State 4 (F/10)
  • San Diego 3, Vanderbilt 2

Saturday June 4

  • Vanderbilt 21, New Mexico State 1 (New Mexico State eliminated)
  • Oregon State 12, San Diego 3

Sunday June 5

  • Vanderbilt 14, San Diego 4 (San Diego eliminated)
  • Vanderbilt 8, Oregon State 1

Monday, June 6

  • Oregon State 7, Vanderbilt 6 (Vanderbilt eliminated)

Coral Gables Regional

Hosted by National No. 6 seed Miami-FL. Miami games were postponed from Friday to Saturday due to a tropical storm warning in the area.

Saturday June 4

  • Miami 11, Canisius 6
  • Ole Miss 7, Arizona 4

Sunday June 5

  • Arizona 7, Canisius 5 (Canisius eliminated)
  • Ole Miss 2, Miami 1
  • Arizona 4, Miami 3 (Miami eliminated)

Monday, June 6

  • Ole Miss 22, Arizona 6 (Arizona eliminated)